Elérhetőség: Cím: 1239 Budapest, Grassalkovich út 170. I. em. 106. Telefon: + 36 1 289-2100/316
Ügyfélfogadás: Hétfő: 14.00 - 18.00 Kedd: nincs Szerda: 08.00 - 16.30 Csütörtök: nincs Péntek: 08.00 - 12.00
Általános tudnivalók Birtokvédelmi eljárás a Polgármesteri Hivatal Hatósági és Adóosztálya ügyintézőjénél (1238 Budapest, Grassalkovich út 170. I. em. 106.) kezdeményezhető. Az eljárás kérelemre indul.
Mikor tartozik Jegyzői hatáskörbe az eljárás? A birtokvédelmi eljárás kizárólag akkor tartozik a jegyző hatáskörébe, amennyiben - a birtokháborítás egy éven belül történt, és - a felek vitája nem azon alapul, hogy kinek van joga a dolgot vagy ingatlant birtokolni. Egyéb esetekben kizárólag a bíróság jogosult az eljárás lefolytatására.
Hogyan indítható birtokvédelmi eljárás? Az eljárás kérelemre indul. A birtokvédelmet kérő az írásban előterjesztett kérelmet, illetőleg annak mellékleteit (bizonyítékokat) eggyel több példányban kell benyújtsa, mint amennyi féllel szemben a birtokvédelmet kéri. A kérelem kötetlen formájú, ám annak szükséges tartalmaznia - a birtokvédelmet kérő nevét, lakcímét (székhelyét), aláírását, - annak a félnek a nevét, lakcímét (székhelyét), akivel szemben a birtokvédelmet kérik – ellenérdekű fél, - a birtokvédelmi eljárás megindításának alapjául szolgáló tényállás ismertetését, a cselekmény leírását, a birtokvitával érintett dolog megjelölését, - a jegyző illetékességét megalapozó tényeket, a birtoksértő magatartás elkövetésének helyét, - a birtoksértés időpontját, - a jegyző döntésére irányuló kifejezett kérelmet (tiltsa el a birtoksértőt a birtoksértő magatartástól, rendelje el az eredeti birtokállapot helyreállítását).
A kérelemhez csatolni kell a kérelemben foglalt tények igazolására szolgáló bizonyítékokat. A birtokvita eldöntéséhez szükséges tényeket annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a jegyző valósnak fogadja el. Képviselő eljárása esetén a meghatalmazást a kérelemhez csatolni szükséges!
Ki kérhet birtokvédelmet a jegyzőtől? Birtokvédelmi kérelemmel az fordulhat a jegyzőhöz, aki bizonyítja, hogy a dolog (ingatlan) a birtokában volt, és annak birtoklásából tilos önhatalommal kizárták, illetőleg birtoklásában zavarják.
Egyéb fontos kérdések: 1.) Az ügyintézési határidő (2015. március 1-től) 15 nap, mely nem hosszabbítható meg. 2.) A birtokvita eldöntéséhez szükséges tényeket annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a jegyző valósnak fogadja el. 3.) A bizonyítási eljárás az eljárási határidő lejártát megelőző ötödik napig (az ügyintézési határidő 10. napjáig) tart, ezt követően a tényállás tisztázásához szükséges bizonyíték nem fogadható be, illetőleg annak mellőzésével meghozható a döntés. 4.) A birtokvédelmi eljárásban tanúként az hallgatható meg, aki a birtokvédelmi eljárással összefüggésben tanúvallomást kíván tenni, és akitől bizonyítékként értékelhető vallomás várható. (A birtokvédelmi eljárásban akarata ellenére senki sem idézhető be tanúként történő meghallgatása céljából.) 5.) A birtokvédelmi kérelmet el kell utasítani, amennyiben a birtokvédelmi kérelem – a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról szóló 17/2015. (II.16.) Korm. rendelet 2.§ (2) bekezdésében fogalt – tartalmi elemek közül valamelyiket nem rögzíti.
Az ügyfelek jogai és kötelezettségei a birtokvédelmi eljárás folyamán: - A felek az eljárás során kötelesek jóhiszeműen eljárni. - A felek a bizonyítási eljárás során (az ügyintézési határidő 10. napjáig) bármikor nyilatkozatot tehetnek. - Az ügyfél helyett (vagy mellette,) képviselője is eljárhat, ez esetben a meghatalmazást csatolni szükséges. - A birtokvita eldöntéséhez szükséges tényeket annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a jegyző valósnak fogadja el. A fél a bizonyítékokat a bizonyítási eljárás befejezéséig (az ügyintézési határidő 10. napjáig) bármikor előterjesztheti. - Az ingó, vagy ingatlan birtokosa a helyszíni szemle lefolytatását tűrni köteles. - A felek, valamint képviselőik az eljárás bármely szakaszában a keletkezett iratokba betekinthetnek, arról másolatot készíthetnek, vagy kérhetnek.
Illetékfizetési kötelezettség: nincs
További felvilágosítás a Polgármesteri Hivatal Hatósági és Adóosztályánál vehető igénybe.
Irányadó jogszabályok - A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. tv. - A jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról szóló 17/2015. (II.16.) Korm. rendelet - A polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. tv. (565.§ – 570.§)
|